پنجشنبه 30 دي 1395 _ 21 ربيع الثاني 1438
 
 سی ام دی ماه آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره فرهنگی هنری مدافعان حرم   عیادت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از قاری و حافظ قرآن کریم  نتایج پانزدهمین دوره آزمون سراسری قرآن کریم اعلام شد  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی: نمی‌توان به مسأله فرهنگ نگاه کاریکاتوری داشت  اجرای دو طرح علمی پژوهشی در بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان  
تاریخ : چهارشنبه 8 دي 1395     |     کد : 11042

اجرای دو طرح علمی پژوهشی در بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان

مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان از اجرای دو طرح با عناوین «تدوین دایره المعارف آذربایجان» و «فرهنگ یکسان‌نویسی کلمات ترکی آذربایجانی» خبر داد.

ابوالفضل علیمحمدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان از اجرای دو طرح با عناوین «تدوین دایره المعارف آذربایجان» و «یکسان‌نویسی کلمات ترکی آذربایجانی» خبر داد و اظهار داشت: این طرح‌ها با تصویب هیات مدیره و با تشکیل کارگروه‌های مختلف وارد مرحله اجرایی شده است .

وی با بیان این‌که برای تدوین دایرالمعارف آذربایجان و فرهنگ يكسان نويسي كلمات تركي آذري با اساتید برجسته و بنام مشورت صورت گرفته و در نهایت از طیف‌های مختلف برای ارایه نکته نظرات کارشناسی دعوت بعمل آمده است، خاطرنشان کرد: اعضای شورای علمی فعالیت خود را در هر دو حوزه آغاز کرده و اکنون در مرحله نگارش بخش رجال آذربایجان مشغول فيش نويسي هستند .

علیمحمدی با تأکید بر این‌که طیف وسیعی از استادان متخصص هر حوزه برای مدخل‌نویسی دعوت خواهند شد، ادامه داد: قرار است این دایرالمعارف به صورت جامع در 5 جلد به صورت موضوعي و الفبائي به تحریر درآید که پیش‌بینی می‌شود یکی از ماندگارترین اقدامات بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان خواهد بود .

وی در ادامه با اشاره به این‌که طرح اوليه «فرهنگ یکسان‌نویسی کلمات ترکی آذربایجانی» نیز با حضور استاداني از دانشگاه ها و مراكز علمي و فرهنگي آغاز و تا پایان سال به اتمام خواهد رسید، افزود: اجرای این طرح با رسم الخط الفبای فارسی عربی خواهد بود و قرار است کلمات دخیل فارسی و عربی با همان شکل و همان رسم الخط مورد استفاده قرار گیرد .

مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان با بیان این‌که در اجرای طرح از تجارب گذشته محققان و پژوهشگران اين عرصه بهره‌مند خواهیم شد، تصریح کرد: سعی خواهد شد کمترین تفاوت میان زبان گفتاری و نوشتاری با حداقل‌ قواعد مورد نگارش و تحریر درآید .

علیمحمدی ادامه داد: پس از اتمام طرح «یکسان‌نویسی کلمات ترکی آذربایجانی»  و پيش از چاپ، این پروژه تحقيقي جهت اظهارنظر و پیشنهاد و همچنین تبادل آرا به اساتید صاحب نظر ارایه و از نظرات اصلاحي آنها استفاده خواهد شد، گفت: طرح های دیگری نیز از سوی بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان پیش‌بینی شده که در صورت تأمین بودجه به اجرا گذشته خواهند شد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در سال 1394 در راستای برنامه هاي دولت تدبير و اميد راه‌اندازی شده  اظهار داشت: تحقق وحدت و همدلی مورد انتظار رهبر معظم انقلاب اسلامی را در همه برنامه هاي اين بنياد مد نظر قرار خواهيم داد .

علیمحمدی با اشاره به این‌که بنیاد برنامه های خود را به مرکزیت شهر تبریز و در چهار استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌ غربي، اردبیل و زنجان تعریف کرده است، گفت: این بنیاد به دور از مسائل سیاسی و جناحی به دنبال اجرای اهداف و برنامه‌هایی می باشد که در اساسنامه آن درج است .


نوشته شده در   چهارشنبه 8 دي 1395  ساعت  11   توسط   مدیر سایت بخش خبر   
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل فرستنده :
 
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید